vada
News

नक्सा जारी गर्न मैले निर्देशन दिएको हुँ : प्रचण्ड

कार्यकारी अध्यक्ष प्रचण्डले लिम्पियाधुरा समेटिएको नक्सा जारी गर्न सरकारलाई आफूले नै निर्देशन दिएको र त्यसलाई प्रधानमन्त्री केपी ओलीले औपचारिकता दिएको बताए ।

यसबारे व्याख्या गर्दै प्रचण्डले भने, ‘मलाई कुन अर्थमा गर्व छ भने मंसिर ४ गते मलाई पार्टीको कार्यकारी अध्यक्षसहित पार्टी सञ्जालनको जिम्मा भनिएको थियो । यद्यपि त्यो रामैसँग लागू हुन पाएन । तर, पनि मलाई कार्यकारी भनिएको लगत्तैपछि पहिलो स्थायी समितिको बैठक मंसिरको अन्तिममा भयो । त्यसबेला भारतले नक्सा प्रकाशित गर्‍यो र मैले स्थायी समतिको बैठकमा हामीले पनि तुरुन्तै नक्सा प्रकाशित गर्नैपर्छ, हाम्रो भूमि लिम्पियाधुरा, लिपुलेक र कालापानी समेटिएको नक्सा हामीले पनि तुरुन्तै प्रकाशित गर्नुपर्छ भनेर स्थायी कमिटीबाट सर्वसम्मत निर्णय गराएको छु । त्यो लम्पसारवाद हो ?’

त्यसपछि माघमा सम्पन्न केन्द्रीय समितिको बैठकबाट ढीलो नगरी लिम्पियाधुरादेखि लिपुलेक र कालापानीसहितको भूभाग समेटिएको नक्सा प्रकाशित गर्नुपर्दछ र जरुरी पर्दछ भने हामीले त्यसलाई संवैधानिक व्यवस्था पनि गर्नुपर्दछ भनेर आफूले केन्द्रीय समितिमा पनि भनेको प्रचण्डले सुनाए ।

‘केन्द्रीय समितिले अविलम्ब नक्सा प्रकाशित गर भनेर सरकारलाई निर्देशन दियो, के यो लम्पसारवाद हो ?’ प्रचण्डले भने, ‘कमरेडहरु हामी सबैले छातीमा हात राखेर यो पार्टीलाई एकतावद्ध गर्नका लागि सच्चाइ के हो भने एउटा कम्युनिष्ट स्पिरिटमा बुझ्नुपर्दछ । चितवन जिल्लाले नेताहरुलाई सावधान रहन खबरदारी गर्नुपर्छ ।’

चीनको पार्टी फुटेन, हाम्रो पनि फुट्न दिइन्न

स्थायी कमिटीको बैठक जारी नै रहेकाले अध्यक्षको हैसियतमा त्यसबारे आफूले धेरै बोल्न नमिल्ने बताउँदै प्रचण्डले भने, ‘स्थायी कमिटीको बैठक चालु नै छ, पार्टीको अध्यक्षको हैसियतले निर्णय अगाडि नै भन्न उचित हुँदैन भन्ने तपाईंहरुले बुझ्नुहुनेछ ।

‘अहिले पार्टीभित्रको जटिलता, केही समस्या अनुभूत गर्नुभएकै छ । मैले नबोले पनि…’ प्रचण्डले भने, ‘मैले के भन्न चाहन्छु भने पार्टी विभाजन हुन दिइने छैन । हिजो गरेका संकल्प सहमति र समझदारीसहित ।’

चीनमा करोडौं सदस्य संख्या रहेको कम्युनष्टि पार्टी माओका पालादेखि सी जिनपिङका पालासम्म आइपुग्दा पनि एकढिक्का रहेको प्रचण्डले उदाहरण दिँदै भने, ‘त्यति बिशाल पार्टी विभाजित नभइकन एकतावद्ध रहन सक्यो । अहिले सी जिनपिङको नेतृत्वमा हुँदा पनि पार्टी फुटेको छैन ।’

प्रचण्डले भने, ‘हामी एकतावद्ध छौं । हामीले यो एकता सजिलै प्राप्त गरेको कुरा पनि होइन । यो एकतासम्म आउन हामीले धेरै ठूलो संघर्ष, धेरै ठूलो मेहनत, धेरै ठूलो बहस गरेका छौं । कुनै पनि पार्टीको विकास या विनास बाह्य कारणले पनि भूमिका त खेल्छ, तर प्रमुख कारण आन्तरिक नै हुन्छ ।

कोरोनासँगै बाँच्न र हिँड्न सिकौं

आफ्नो गृहजिल्ला चितवनमा बाढी प्रभावित क्षेत्रको निरीक्षणका लागि आएका प्रचण्डले कार्यकर्ता भेलादेखि जिल्ला विपद् व्यवस्थापन समितिको बैठकसम्म राजनीतिक विषयका साथै कोरोनाका बारेमा पनि चर्चा गर्न छुटाएनन् ।

आइतबार बिहान जिल्ला प्रशासन कार्यालय चितवनको विपद् व्यवस्थापन समितिको बैंठकमा नेकपा अध्यक्ष प्रचण्डले भारतीय चर्चित अभिनेता अमिताभ बच्चन र उनका छोरा अभिषेक बच्चनलाई कोरोनाको संक्रमण भएको स्मरण गर्दै उच्च तहमा बस्ने र सावधानी अपनाउनेहरुलाई समेत कोरोना लागेको बताए ।

प्रचण्डले चितवनका सडकमा मानिसहरुको भिडभाड, विना मास्क पनि भइरहेको आवात–जावत देखेर आफ्नो दिमागमा दुईथरी कुरा पैदा भएको अनुभव सुनाए ।

प्रचण्डले भने, ‘यसो बजारतिर हेर्दा मानिसहरु केही नभएजस्तो गरी विनामास्क बडो तडक–भडक गरेर हिँडिरहेको देखेँ, साँच्चै मान्छेमा पैदा भएको भय कम भएछ, जनताले यसलाई सहज ठानेछन् जस्तो पनि लाग्यो, साथसाथै अर्कोतिर कतै कोरोना संक्रमण फैलिएर भयावह हुने हो कि भन्ने डर पनि पैदा भयो ।’

प्रचण्डले कोरोनासँगै हिँड्न र बाँच्न सिक्नुपर्ने बताए । ‘यो दुई–चार दिनमा नै हराउने रोग रहेन, वर्षौं लाग्ने देखियो । भ्याक्सिन बने पनि यो रोग निर्मूल हुँदैन । टीबीको उपचार भए पनि रोग त बाँकी छ नि त्यस्तै हुन्छ’ प्रचण्डले भने, ‘अब कति दिन डराएर बस्ने ? त्यसैले कोरोनासँगै हिँड्न र बाँच्न सिक्नुपर्छ । मान्छेले जित्छ, मानव जातिले जित्छ ।’

Related Articles

Back to top button