vada
Video

तिन करोड नेपालीको शिर उच्च हुनेगरि ओलीले फेरी थर्काए मोदीलाई हाम्रो भुमि तुरुन्तै छोडेर जाउ हैन भने जे पनि हुन सक्छ, सक्दो शेयर गरौ

कम्युनिस्ट पार्टीका अध्यक्ष केपी शर्मा ओली कुनैबेला नेपालका नेताहरुमध्ये भारतका परममित्र थिए । उनले विगतमा भारतको स्वार्थमा साथ दिएको विभिन्न समयका कदमहरुबाट पुष्टि हुन्छ ।ओलीले महाकाली सन्धीको बेलामा तत्कालिन नेकपा एमालेको भविष्यलाई नै दाउमा राखेका थिए । ओली महाकाली सन्धीको पक्षमा उभिएर ४ असोज २०५३ मा संसदबाट पारित गराउन मुख्य भुमिका निभाए । उक्त कदमले एमाले नै विभाजित भयो ।

ओली २०५१ सालमा मनमोहन अधिकार नेतृत्वको सरकारमा गृहमन्त्री हुँदा देखि नै भारतसँगको सम्बन्ध बलियो बनाएका थिए । पदमा नरहँदा पनि उनी भारतको राजनीतिमा प्रभाव राख्नेहरुसँग नजिक थिए । ओलीको भारत आवतजावत निकै बाक्लो हुन्थ्यो । यतिसम्मकी उनले पहिलो मृगौला प्रत्यारोपण पनि भारतमा गराएका थिए । भारतका बौद्धिक जगतसँग पनि ओलीको बाक्लो उठबस थियो । उनी विश्वविद्यालयका प्राध्यापकहरुलाई भेट्न समेत आफै पुग्थे । यसरी ओली भारतसँग मित्रवत सम्बन्ध भएका नेताका रुपमा गनिन्थे ।तर, घटनाक्रम निकै परिवर्तन भएको छ । उनी पछिल्लो समय चीनसँग नजिकिएको विश्लेषण भइरहेको छ । यतिसम्मकी उनको ढल्नै लागेको सरकार समेत चीनले बचाइदिएको भन्न थालिएको छ ।

भारतले ओली मित्र भएर पनि उसको नेपाल मामलामा रहेको चासोलाई बिगारेको विषय बाहिर आएको छ । टाइम्स अफ इन्डियाले हिजो यस्तै समाचार प्रकाशित गर्यो । बरु प्रचण्डको भारतसँग उतिसारो मत्रिवत सम्बन्ध नभएको तर ओलीको भाइकन पनि ओलीले भारतको स्वार्थलाई बिगारेको उल्लेख गरेको छ । ‘प्रचण्ड भारतप्रति त्यतिसारो मित्रवत नभएपनि ओलीले जतिको भारतको स्वार्थलाई ओलीले जति बिगारेका छैनन्,’ टाइम्स अफ इन्डियाले लेखेको छ ।ओलीविरुद्ध नेकपाभित्र वि , द्रो, ह भइरहेको घटनालाई भारतले नियालिरहेको भन्दे राजीनामाको प्रसंग उठिरहेकोमा गम्भीरता देखाएको छ । स्रोतको नाम उल्लेख नगरी टाइम्स अफ इन्डियाले ओलीको सम्भावित राजीनामा बारे लेख्दै दिन ठ्याक्कै भने भन्न नसकिने उल्लेख गरेको छ ।

ओलीले पार्टीभित्र राजीनामा मागिएपछि चुनौती झेलिरहेको लेखेको छ । नेकपा स्थायी कमिटि बैठकमा अध्यक्षद्वय ओली र प्रचण्डबीच आरोप प्रत्यारोप भएको विषय पनि उल्लेख गरेको छ । ओलीले सत्तामा टिक्न अनेकन वि वा दास्पद कदम चालिरहेको समाचारमा उल्लेख छ । भारतीय पक्षले ओलीले नक्शा जारी गर्ने देखि पछिल्लो समय चालेको कदम सत्ता टिकाउने अस्त्रका रुपमा प्रयोग गरेको बुझाई टाइम्स अफ इन्डियामा छ ।

Related Articles

Back to top button