vada
Video

नेपालमै जन्मिएकी भारतीय गायिका कौर भन्छिन्- लिम्पियाधुरा नेपालको हो, मोदीले फिर्ता गर्नैपर्छ (भिडियो)

गायिका प्रिती कौरले आफू नेपालमै जन्मिएको र यहीँ केही गरेर मर्ने चाहना भएकोले आफूलाई नेपाली नागरिकता लिनबाट किन बञ्चित गरिएको हो ? भन्दै प्रश्न गरेकी छिन् ।

शुक्रबार राति प्राइम टाईम्स टेलिभिजनबाट प्रशारण भएको विशेष कुराकानीमा पत्रकार ऋषि धमलासँग कुरा गर्दै गायिका कौरले यस्तो बताएकी हुन् ।

उनले नेपाली नागरिकता लिनको लागि आफू योग्य रहेको पनि बताईन् ।अहिले उनी भारतीय पासपोर्ट बोकेर हिँड्न बाध्य भएको बाध्यतापनि सुनाईन् । कुराकानीको क्रममा लिम्पियाधुरा नेपालको हो, भारतले फिर्ता गर्नैपर्छ बताएकी छिन ।प्रितीको प्रश्न छ, ‘मेरो जन्मभूमि र कर्मभूमि नेपाल । बिहे पनि यहीं गरें । तर नागरिकता नपाउने । अन्याय भएन र ?’

प्रितीको पहिलो गीत सन् २००४ मा रेकर्ड भएको थियो । त्यसको अघिल्लो वर्ष उनको सांगीतिक समूह ‘निभा’ ब्यान्ड प्रतिस्पर्धामा उत्कृष्ट ठहरिएको थियो ।

उनीबाहेक सबै सदस्य केटा थिए । रक–पपमा केटीको उपस्थिति न्यून थियो त्यतिबेला । टेकुस्थित न्यु फ्लोरेन्स स्कुलबाट एसएलसी गरेपछि विदेशी गीतहरू सुन्न थालिन् । बिस्तारै उनलाई लाग्न थाल्यो, म पनि यस्तै गाउन सक्छु । त्यही हुटहुटी पूरा गर्न उनले सुरुमा पूर्वीय संगीतको औपचारिक अध्ययन गरिन्, त्यसपछि ब्यान्डमा आबद्ध भइन् । त्यो यात्रा अहिलेसम्म जारी छ ।

अघिल्लो साता उनले आफ्नो युट्युब च्यानलमा नयाँ भिडियो सार्वजनिक गरेकी छन् । लकडाउनमै पतिसँग मिलेर घर र घरवरपर सो भिडियो बनाएकी हुन् । अरू पाँच गीत रेकर्ड भइसकेको र विस्तारै सार्वजनिक गर्ने उनले जानकारी दिइन् ।

नागरिकता प्राप्तिको संघर्षचाहिँ संगीतमा लाग्नु अगावैदेखिको हो । जब बुझ्ने भइन्, दिदी र भाइको साथमा सम्बन्धित सरकारी कार्यालय गइन् । जन्मका आधारमा नागरिकता पाइन्छ भन्नेमा ढुक्क थिए उनीहरू ।
‘हामीसँग बुबाआमाको नागरिकता मागियो, उहाँहरूको नेपाली नागरिकता थिएन । जन्मका आधारमा बनाउन पाइन्न भनेर हामीलाई फर्काइयो,’ करिब दुई दशकअघिको पल सम्झिइन उनले, ‘यता बन्दै नबन्ने भएपछि भारत गएर पासपोर्ट बनाएँ ।’

भिडियो हेर्न यहाँ क्लिक गर्नुहोला

Related Articles

Back to top button