vada
News

काठमाडौंमा उपचारत उदयपुरकी महिलामा कोरोना पुष्टि, गाउँ सिल गरियो

उदयपुर । उदयपुरको गाईघाटकी एक महिलामा मंगलबार कोरोना संक्रमण देखिएपछि घर आसपासमा सिल गरिएको छ । उपचारको लागि काठमाडौं पुगेकी ५४ वर्षिया महिलामा पिसिआर चेक गर्दा पोजेटिभ देखिए पछि गाइघाटस्थित घर र आसपासको क्षेत्रमा सिल गरिएको हो ।गाईघाटको पुरानो पेट्रोल पम्प (एसके पेट्रोलपम्प) छेउमा रहेको संक्रमितको घर र घरदेखि १५० मिटर आसपासको क्षेत्रमा नेपाल प्रहरी र सशस्त्र प्रहरीले सिल गरेको हो । सिल गरिएको क्षेत्रलाई सुरक्षा घेराभित्र राखिने जिल्ला प्रहरी प्रमुख एसपी भिमबहादुर दाहालले बताउनुभयो ।

सुरक्षाभित्रको क्षेत्रमा कसैलाई प्रवेश गर्न र भित्रकालाई बाहिर निस्कन दिइदैन ।गत जेठ ३० गते गाईघाटदेखि उपचारको लागि विराटनगर हुदै असार १ गते काठमाडौंको न्यूरो हस्पिटल पुगेको बुझिएको छ । उनी प्रे’सरको वि’रामीका कारण उपचारका लागि गएको बुझिएको छ । आजभन्दा १२ दिन अघि गाइघाटबाट हिडेको देखिन्छ । उनलाई संक्रमण कहाँ भयो भन्ने बारे प्रष्ट हुन सकेको छैन । कोरोना पुष्टि भएपछि उनलाई काठमाडौं कोरोना हस्पिटल टिचिङ हस्पिटल लगिएको बुझिएको छ । महिलामा कोरोना पुष्टि भएसंगै गा’इघाट बजारमा स’न्त्रास फैलिएको छ ।

योसंगै उदयपुरमा संक्रमितको संख्या ५३ पुगेको छ । सबैभन्दा पहिले उदयपुरको त्रियुगा नगरपालिका अन्तर्गत भुल्केमा ३२ जना कोरोना संक्रमित भेटिएका थिए । पुस २ गते गाईघाटको शान्तिनगरटोलमा एक जनामा संक्रमण भेटिएको थियो । भुल्के र शान्तिटोलका सबै निको भएर फर्किसकेका छन् । भारतबाट आएकालाई मोतिगडा क्वारेन्टाइनमा राखेर परिक्षण गरिदा त्यहाँ ८ जनामा कोरोना पुष्टि देखिएको थियो । आज फेरि गा’इघाटको पुरानो पेट्रोलपम्प छेउका महिलामा कोरोना संक्रमण देखिएको हो ।जिल्लाको बेलका नगरपालिकामा ५ जना संक्रमित देखिएका छन् ।

उनीहरु सबै भारतबाट आइ क्वारेन्टानमा परिक्षण गर्दा पत्ता लागेका हुन् । उनीहरु मध्ये १ जना महिला निको भएर फर्किसकेकी छिन् । कटारी नगरपालिका र उदयपुरगढी गाउँपालिकामा दुई÷दुईजना भेटिएका छन् । उनीहरु पनि भारतबाटै आएकाहरु हुन् । ताप्ली गाउँपालिकाका १ जना संक्रमित पनि भारतबाटै आएका हुन् । चौदण्डीगढी नगरपालिकाका १ जना भने स्थानीय हुन् । वडा नं. ५ सिवाईका उनी निको भएर फर्किसकेका छन् ।उदयपुर जिल्लामा गत जेठ ५ गतेबाट कोरोना संक्रमण फेला पर्न थालेको हो । सबै भन्दा पहिले त्रियुगा नगरपालिका ३ भु’ल्केमा ज’माती स’मुहका १२ जनामा एकैचोटी संक्रमण पुष्टि भएको थियो ।

भुल्केमा फेला परेको संक्रमण तत्काल शिल गरेर नियन्त्रणमा लिइएको थियो । भु’ल्केमा १२ जनामा थपिदै २८ जनामा संक्रमण पुष्टि भएकोमा पछि पुन परिक्षण गर्दा थप ४ जना भेटिदा जम्मा ३२ जना संक्रमित भेटिएका हुन् । ती ३२ जना नै एउटै बस्तीका मुस्लिम स’मुदायका हुन् । त्यस समुदायभन्दा बाहिर गा’इघाटमा एक सञ्चारकर्मी युवामा कोरोना संक्रमण देखिएको थियो । ताप्ली घर भएका उनी हाल निको भएर ता’प्लीस्थित घरमै फर्किसकेका छन् । उनी गएको पुस २ गते कोराना भएको पुष्टि भएका थिए । उनीपछि जिल्लामा कोरोना नियन्त्रणको अवस्थामा रहेको थियो ।

त्यसैबीचमा भारतबाट ध’माधम जिल्लाबासी आउन आउन थाले । सम्बन्धित पालिकाले क्वारेन्टाइनमा राखेर परीक्षण गर्दा त्रियुगा बाहेकका अन्य पालिकाहरुका भारतबाट आएका नागरिकमा कोरोना देखिएको हो । उनीहरु क्वारेन्टाइनमै बसेको अवस्थामा पुष्टि भई कोरोना अस्पताल पठाइने गरेको थियो । यस हिसावले जिल्ला सु’रक्षितकै अवस्थामा रहेको थियो ।आज गाइघाटकी महिला उपचारको लागि काठमाडौं गएको अवस्थामा कोरोना पुष्टि भएको खबरले जिल्लाको अन्य स’मुदायमा पनि कोरोना फैलिसकेको होकी भन्ने आ’शंका पैदा गरेको छ ।

यद्यपी उनको कन्ट्राक ट्रेसिङ गरेर परीक्षण गरेपछि त्यसको रिपोर्टबाट अवस्था थाहा हुने सरकारी अधिकारीहरुको भनाई छ ।ती महिला गाईघाटमै संक्रमित भएको हो वा उपचारको क्रममा जाँदा बाहिर तिर संक्रमण भएको हो भन्ने स्पष्ट भइनसकेको अवस्था छ ।संक्रमितको घर र आ’सपासको क्षेत्र सिल गरिसकिएकोले सर्बसाधारण अ’त्तालिनु जरुरी नरहेको सुरक्षा अधिकारीहरुको भनाई छ । तर, सचेत र सतर्कता अपनाउन भने ज’रुरी रहेको उनीहरुको भनाई छ ।पछिल्लो समय लकडाउन खुकुलोको नाममा गाईघाट सामान्य अवस्थामा देखिएको छ ।

मानिसहरुको चहलपहल र भी’डभाड अति बढी हुने गरेको छ । वि’द्युत कार्यालय, बैंकहरु, पसलहरुमा मानिसहरुले ला’परवाहीपूर्ण ढंगले व्य’वहार देखाइरहेको देखिएको छ । यसले कोरोनाको जो’खिम बढेर गएको छ । त्यसप्रति सर्बसाधारण नागरिकहरु सचेत हुनुपर्ने देखिन्छ ।

Related Articles

Back to top button