vada
News

भारतीय सेनामा कार्यरत नेपाली भन्छन- गोर्खाली सैनिकले जन्मभूमीप्रति गद्धारी गर्ने कुरा सोच्नै सकिँदैन

रमेश कार्की –म भारतिय सेनामा काम गर्छु । तर यो होइन कि मलाई नेपालको भन्दा भारतको बढी माया छ । नेपाल आमाको छोराले यस्तो कदापी सोच्न सक्दैन् । म लगायत हजारौं भारतीय गोर्खाली फौजको मन यस्तै होला र हुनु पनि पर्छ । यी सबै गोर्खा फौज नेपाल भारत सन्धि सम्झौताकै अनुरुपका हुन् । लाखौ युवा बिदेश पलायन भए जस्तै हो भारतीय सेनाको जागिरमा नेपाली युवाहरु होमिनु भनेको ।भारतले कालापानीमा सेना परिचालन गरेको छ, त्यो पनि ‘गोर्खा राईफल्स’का नाममा भर्ती गरिएका नेपालीहरुलाई ।

देशका नागरिकहरुलाई विदेशीका लागि भाडामा प्रयोग गर्न स्वीकृती दिने दलाल नीतिको नतिजा अब देखिंदैछ । नेपालका विरुद्धमा नेपालीहरुलाई लडाउने घृणित रणनीति बुनिदै छ । तर गोर्खा राइफल्सले आफ्नो जन्मभुमी प्रती कदापी गद्वार गर्ने छैन ।मैले पढेको भुगोल बिषयमा नेपाल भन्दा भारत २२ गुणा ठुलो छ, चीन ६६ गुणा । भारतको उत्तरी भागमा पाकिस्तान पर्छ जसलाई ईन्डियाले छिमेकी दुस्मन मान्छ । यो दुई देश बिच सम्बन्ध सधै विग्रेको हुन्छ । यधपि बाहिर अरुले सुमधुर देख्न सक्छन ।भारतले आफ्नो सिमा रक्षाको लागि लाखौ फौज सिमामा खटाएको छ चौबीसै घण्टा तैनाथ राख्छ ।

अझ भनौ माइनस २० डिग्री सेल्सियस तापमान हिमाली इलाकामा पनि सेना तैनाथ छ र यो सम्भब पनि भएको छ ।यदि नेपाल भारत बिच सेनाको संख्या तुलाना गर्ने हो भने नेपालमा करिब १ लाख सेना छ भने भारतमा करिब २२.५ लाख सेना छन् । भुगोलको हिसाबले हेर्दा झण्डै बराबर देखिन्छ । किनकी नेपाल २२ गुणा सानो छ ईन्डिया भन्दा भौगोलिक बनावटले ।हामिले निकै सुनियो भारतले सिमा मिच्यो भनेर, र हामिले सहि सुन्यौं पनि । यसको घोर भत्र्सना गर्नै पर्छ हरेक नेपालीले । तर मलाई एउटा सवाल आउँछ नेपालले सेनालाई बिबादित सिमामा किन खटाउन सकेन ? या किन चाहेन ?

यदि सिमामा आफ्नो सिमा रक्षाको निम्ति खटाईन्थ्यो भने सायदै आउथ्यो यो अहिलेको विवाद ? कुरा उठ्न सक्छ शक्तिशाली देशसङ्ग लड्न सकिन्न भन्ने । यो हुनै सक्दैन । शक्तिशाली देश मान्ने हो भने संसार भर एउटै होला जुन अमेरिका देखिन्छ यतिबेला । के अरु कुनै देशले सिमा रक्षाको लागि सेना तैनाथ गर्दैन सिमामा.? पक्कै गर्छ । के नेपालले गरेको छैन त ? सायद गरेको होला । गरेको भए खोइ सिमा रक्षा ? हामिले कहिले सुनेका छौ नेपाल भारत सिमामा सेना बिच यस्तो मुद्दा भयो भनेर ? नगरेको भए किन गरेन नेपालले ? यतिबेला यो प्रश्न तपाईं हामि सबै सच्चा नेपालिको मन भित्र उब्जिरहेको हुनुपर्छ ।

कुनै पनि देशको सेनाको प्राथमिक काम भनेको देशको सिमा रक्षा नै हो । मौकामा आपत बिपतको लागि सेनाको निकै ठुलो सहयोग देखिन्छ तर यो सधै आइपर्ने समस्या होइन । आन्तरिक मुद्दा मामिलाको लागि प्रहरी छदैछ । के गर्छ नेपाली सेना ? के बाटो खन्ने करिडोर बनाउने काममा मात्र लागएर हुन्छ सेनालाई ? सेनाले अरु सर्बसाधारण जनताले गर्ने काम अबस्य गर्न सक्छ तर सर्बसाधारण जनताले सेनाको काम सजिलै गर्नै सक्दैन, यो सायदै सम्भब होला। सिमा सुरक्षाको लागि सेना खटिनै पर्छ । कहिले खटाउने सिमामा सेना ?

सिमा रक्षाको लागि चिन्ता जनतालाइ छ सरोकारवालालाई किन भएन । मलाई लाग्छ भारतिय बिस्तारबाद विरुद्ध नारा नेपाल भित्र गाउँ शहर र राजधानीमा घन्काएर यो समाधान हुँदैन , हुँदै हुँदैन । यसको लागि कुटनैतिक पहल हुनै पर्छ, सेनालाई बिबादित सिमामा तैनाथ गर्नै पर्छ । नत्र दुई चार दिनमा शान्त हुन्छ ,समाधान हुदैन । आखिरमा उहीँ हात्ती आयो हात्ती आयो फुस्स ! जय नेपाल‘‘‘.!

राती मोबाईल प्रयोग गर्दा हुने हानीहरु छोटकरीमा

तौल बढ्ने

सुत्ने बेलामा मोबाईल फोन प्रयोग गर्नाले मेटाबलिज्म प्रोसेसमा असर पर्छ । जसले गर्दा हाम्रो तौल बढ्छ ।

समस्या समाधानमा कठीन

सुत्ने बेलामा मोबाईल प्रयोग गर्नाले हामी त थाक्छौ नै यसका साथै हाम्रो ब्रेन पनि थाक्ने गर्छ । जसका कारण कुनै पनि समस्याको सजिलै समाधान निकाल्न सकिदैन । हामीमा सोच्ने शक्तिको कमी हुन्छ ।

दिमागलाई असर

सुत्ने बेला मोबाईल फोनको प्रयोग गर्नाले दिमागलाई धेरै सोच्नु पर्ने हुन्छ । जसका कारण मेमोरी लसको समस्या पनि उत्पन्न हुन सक्छ ।

अंधेरोमा मोबाईल प्रयोग गर्नाले आँखामा धेरै प्रेशर पर्छ । जसले गर्दा आँखा रातो र कमजोर हुने समस्या हुन सक्छ । यसले आँखाको समस्या बढ्ने गर्छ ।

निन्द्रामा समस्या

यदि तपाँई मोबाईल छेउमा राखेर सुत्नुहुन्छ भनेपनि तपाईको लागी खतरा पनि छेउमै हुन सक्छ । मोबाईल छेउमा राख्दा नोटीफिकेशन अन अफ ,र भाईब्रेशनका कारण निन्द्रा गडबड हुन्छ । निन्द्रा पुरा भएन भने हामीलाई काम गर्न कठीन पर्छ ।

ध्यान दिन नसक्नु

मोबाईलको प्रयोग रातीमा गर्नाले फोकसमा समस्या हुन्छ । यसले हामीमा ध्यान दिने र सुन्ने समस्या उत्पन्न हुन्छ । डिप्रेसन यदि तपाई मोबाइल चलाईरहनु हुन्छ भने तपाईलाई डिप्रेसन भएको हुनसक्छ ।

Related Articles

Back to top button