vada
News

चट्याङ र हावाहुरीका कारण ३३ जनाको ज्या’न गयो

भारतको बिहारमा चट्याङ र हावाहुरीका कारण ३३ जनाको ज्या’न गएको छ । हिजो दिउँसो तीव्र गतिमा चलेको हावा हुरी र चट्याङमा परेर बिहारका १६ वटा जिल्लामा ३३ जनाको ज्या’न गएको बीबीसी हिन्दीले जनाएको छ ।

हावाहुरी र चट्याङले करोडौँ मूल्य बरारबको भौतिक सम्पत्ति पनि नष्ट गरेको खबरमा उल्लेख छ । कयौँ ठाउँमा बिजुलीका खम्बा ढलेका, पुल भत्किएका र रुख ढल्दा घर भत्किएका र सडक बन्द भएका छन् । पटनाको मौसम विभागले अझै केही दिन तीव्र गतिमा हावाहुरी चल्ने पूर्वानुमान गरेको छ ।

बिहारका मूख्यमन्त्री नितिश कुमारले ज्यान गुमाएका परिवारलाई ४ लाख रुपैयाँका दरले राहत दिने घोषणा गर्नुभएको छ । भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले मृ’तकहरुप्रति श्रद्धाञ्जली व्यक्त गर्दै पीडितलाई राहत र उद्धारको लागि निर्देशन दिनुभएको छ ।

यो पनि : वैदेशिक रोजगारीका लागि नयाँ व्यक्तिगत श्रम स्वीकृति दिने काम पनि अनलाइन प्रणालीबाट हुन थालेको छ । यसअघि पुनः श्रम स्वीकृति र संस्थागत श्रम स्वीकृति मात्रै अनलाइनबाट गर्दै आएको वैदेशिक रोजगार विभागअन्तर्गतको वैदेशिक रोजगार कार्यालय, काठमाडौँले शुक्रबारदेखि नयाँ व्यक्तिगत श्रम स्वीकृति पनि अनलाइनबाट दिन थालेको हो ।

सो कार्यालयका प्रमुख रमेश अर्यालले नयाँ व्यक्तिगत श्रम स्वीकृति अनलाइनबाट दिन थालेसँगै सबै प्रकारका श्रम स्वीकृति अनलाइन प्रणाली लागू भएको जानकारी दिनुभयो । सो कार्यालयले २०७८ माघ २ गतेदेखि पुनः श्रम स्वीकृति र २०७९ वैशाख २ गतेदेखि संस्थागत श्रम स्वीकृतिको काम अनलाइनबाट मात्र दिन थालेको हो । अनलाइन सुरु गरेसँगै कार्यालयमा दैनिक हुने हजारौँको भीड हटेको छ ।

प्रमुख अर्यालले वैधानिकीकरणमार्फत दिने गरिएको श्रम स्वीकृतिलाई व्यक्तिगत रूपमा वैदेशिक रोजगारीमा जाने श्रमिकसरह श्रम स्वीकृति दिन सुरु गरिएको जानकारी दिनुभयो । अनलाइन प्रणालीबाट नयाँ व्यक्तिगत श्रम स्वीकृति लिन भिसा, करार सम्झौता, स्वास्थ्य परीक्षण उत्तीर्ण प्रमाणपत्र, अभिमुखीकरण तालिमको प्रमाणपत्र, सीपमूलक रोजगारीमा जान सीप सिकेको प्रमाणपत्र, स्वघोषणा फाराम, म्यादी जीवन बीमा र कल्याणकारी कोषमा रकम जम्मा गरेको प्रमाणलगायत आवश्यक पर्छ ।

श्रम स्वीकृति नलिएका घरेलु श्रमिकको हकमा भने विदेशमा काम गरी नेपाल आएर फेरि जान चाहेमा वैदेशिक रोजगारीमा घरेलु श्रमिक पठाउनेसम्बन्धी निर्देशिका, २०७२ को अनुसूची ८ बमोजिम सम्बन्धित मुलुकमा रहेको नेपाली दूतावासको सिफारिसपत्र पनि अपलोड गर्नुपर्छ ।

व्यक्तिगत श्रम स्वीकृति लिने प्रक्रियासम्बन्धी निर्देशिका, २०६९ को प्रक्रियाबमोजिम सम्बन्धित देशको नेपाली दूतावासबाट कागजात प्रमाणीकरण गरी ल्याउने देश साउदी अरब, कतार, कुवेत र संयुक्त अरब इमिरेट्स रहेकोमा गएको वैशाखदेखि सरकारले क्रोयसिया, पोल्यान्ड, रोमानिया, हङ्गेरी, बेलारुस, माल्दोभा, अल्वानिया र स्लोभाकियालाई थप गरेको छ ।

कार्यालयले रोजगारीका लागि विदेश जाँदा पहिले श्रम स्वीकृति लिएर मात्र हवाई टिकटको व्यवस्था गर्न सेवाग्राहीलाई आग्रह गरेको छ । कतिपयले श्रम स्वीकृतिको लागि अनलाइनबाट आवेदन गरेकै दिन विदेश जाने गरी टिकट लिएको भन्दै कार्यालयले यस्तो आग्रह गरेको हो ।

श्रम स्वीकृतिका लागि अनलाइनमा आवेदन सकभर आफैँले वा आफन्तमार्फत भर्न र घरमा नभई अन्यत्र अनलाइन फाराम भर्नुपरेमा आफूलाई लाग्ने शुल्कबारे पूर्ण जानकारी राखी नठगिन कार्यालयले सबैलाई आग्रह गरेको छ ।वैदेशिक रोजगार विभागका अनुसार आव २०७७/७८ मा वैदेशिक रोजगारीका लागि एक लाख ६६ हजार जनाले श्रम स्वीकृति लिएकोमा चालू आव २०७८/७९ को पहिलो १० महिनामा पाँच लाख १० हजार लगभगले श्रम स्वीकृति लिएका छन् । गोरखापत्र दैनिकबाट

Related Articles

Back to top button