vada
News

शरिरमा यी लक्षण देखिए होसियार हुनुहोस्, शरीरमा आइरनको गम्भीर कमी भए देखिन्छ यस्ता संकेत

काठमाडौ । आइरनको कमीले शरीरमा धेरै समस्या निम्त्याउँछ। आइरन एक आवश्यक पोषक तत्व हो जसले सम्पूर्ण शरीरमा अक्सिजन पुर्‍याउने काम गर्दछ। स्वास्थ्य विज्ञहरुका अनुसार आइरन हेमोग्लोबिनको महत्वपूर्ण तत्व हो । आइरनको कमीले शरीरमा स्वस्थ रातो र क्त कोशिकाहरू बन्न सक्दैनन्। शरीरमा रातो र क्त कोशिकाको कमी हुनुलाई आइरन डेफिसेन्सी एनिमिया भनिन्छ। भारतमा एनिमियाको समस्या पुरुषको तुलनामा महिलामा बढी पाइन्छ । आइरनको कमीले हुने लक्षणहरू सामान्यतया मानिसहरूले बुझ्दैनन्।

आइरनको कमीका लक्षणहरू ( आइरनको कमीले गर्दा थकान, कमजोरी, छाला पहेंलो हुनु, सास फेर्न गाह्रो हुनु, बे हो स हुनु, टाउको दुख्नु, मुटुको धड्कन बढ्नु, छाती दुख्नु, हात खुट्टा चिसो हुनु, जन्डिस, कपाल झर्नु, मुखको छेउमा झर्ने, दुखाइ जस्ता लक्षण घाँटी र जिब्रो सुन्निएको देखिन्छ।

कति आइरन चाहिन्छ – स्वास्थ्य विज्ञहरूका अनुसार शरीरमा कति आइरन चाहिन्छ त्यो व्यक्तिको उमेर, लि ङ्ग र समग्र स्वास्थ्यमा भर पर्छ। नवजात शिशुहरू र बच्चाहरूलाई वयस्कहरू भन्दा बढी आइरन चाहिन्छ किनभने तिनीहरूको शरीर द्रुत रूपमा बढिरहेको छ। बाल्यकालमा, केटा र केटीहरूलाई समान मात्रामा आइरन चाहिन्छ। ४ देखि ८ वर्षको उमेरमा, १० मिलिग्राम दैनिक र ९ देखि १३ वर्षको उमेरमा ८ मिलिग्राम दैनिक आवश्यक छ।

साथै, महिलाहरूलाई अधिक आइरन चाहिन्छ किनभने महिनावारीको समयमा शरीरबाट धेरै र ग त बाहिर जान्छ। चिकित्सकका अनुसार १९ देखि ५० वर्षका महिलाले दैनिक १८ मिलीग्राम आइरन खानुपर्छ भने सोही उमेरका पुरुषका लागि ८ मिलिग्राम मात्रै आइरन पर्याप्त हुन्छ । अर्कोतर्फ, गर्भवती वा स्तनपान गराउने महिला, मृगौला रोग, अल्सर, ग्यास्ट्रोइंटेस्टाइनल डिसअर्डर, तौल घटाउने शल्यक्रिया गर्ने, धेरै कसरत गर्ने र शाकाहारीलाई आइरनको मात्रा बढी खाने सल्लाह दिइन्छ।

यी चीजहरूमा बढी आइरन हुन्छ (आइरन युक्त खानेकुराहरू) – कुखुरा, अण्डा, माछा, चना, दाल, सुकेको मटर, गेडागुडी, सिमी, पालक, हरियो मटर, ब्रोकाउली, ब्रसेल्स स्प्राउट्स र सम्पूर्ण अन्नमा प्रशस्त मात्रामा आइरन पाइन्छ। शरीरमा आइरनको कमी नहोस् भनेर खानपानमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ ।

Related Articles

Back to top button