vada
News

सिंगापुरवाट आयो ओमिक्रोन भेरियन्टका बारेमा डरलाग्दो नयाँ रिपोर्ट, यस्ता लक्षण देखिनासाथ तत्काल परिक्षण गर्न सुझाव

एजेन्सी । कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोनका संक्रमितहरू विश्वभर तीव्र गतिमा बढिरहेका छन्। वैज्ञानिकहरूले यो संस्करणसँग सम्बन्धित सबै जानकारी सङ्कलन गर्न थालेका छन्। दक्षिण अफ्रिकाका वैज्ञानिकहरूपछि अब सिंगापुरको स्वास्थ्य मन्त्रालयले यस भेरियन्टसँग सम्बन्धित नयाँ कुराहरू विश्वसामु राखेको छ । एक अपडेटमा, मन्त्रालयले भन्यो कोभिड १९ को ओमिक्रोन संस्करण डेल्टा र बिटा भन्दा बढी संक्रामक छ र पुन संक्रमणको जोखिम दुबै भन्दा धेरै छ।

कोभिडबाट निको भएका व्यक्तिमा पनि देखिएको छ
त्यहाँको अग्रणी च्यानल न्यूज एशियाले ओमिक्रोन भेरियन्टमा मन्त्रालयलाई उद्धृत गर्दै भनेको छ, ‘कोभिड १९ बाट निको भएका मानिसहरूलाई ओमिक्रान भेरियन्टबाट पुनः संक्रमित हुने सम्भावना बढी हुन्छ। ओमिक्रोन संक्रमितहरू सिंगापुरमा पनि रिपोर्ट भइरहेका छन्। आइतबार ओमिक्रोनबाट ३७ वर्षीय पुरुषमा देखिएको थियो । यी ३७ वर्षीय पुरुषले खोपको दुवै डोज लिएका थिए । ती व्यक्ति गत डिसेम्बर १ मा दक्षिण अफ्रिकाबाट सिंगापुर फर्किएका थिए । आइतवार, कोभिड-१९ को ५५२ नयाँ घटना र सिंगापुरमा १३ जनाको मृत्यु भएको छ।

मन्त्रालयले विगत धेरै दिनहरूमा दक्षिण अफ्रिका र अन्य देशहरूका रिपोर्टहरूको समीक्षा गरेको र विज्ञहरूबाट सबै जानकारी खोजिरहेको बताएको छ। उनले भने, ‘विश्वभर जसरी नयाँ भेरियन्टका घटनाहरू तीव्र गतिमा बढिरहेका छन्, आगामी दिनमा सिंगापुरमा थप संक्रमितहरू बढ्ने अनुमान गरिएको छ, हामीले यसको परीक्षणलाई अझ बढाउनुपर्नेछ। अध्ययनहरूले कोभिड खोपले ओमिक्रोन भेरियन्टमा काम गर्छ कि गर्दैन भनेर पत्ता लगाउन कोशिस गरिरहेको छ, तर वैज्ञानिकहरूका अनुसार हालको खोपले पनि यो संस्करणमा काम गर्नेछ र मानिसहरूलाई गम्भीर रोगबाट बचाउनेछ। त्यसैले मानिसहरूले जतिसक्दो चाँडो खोपको दुवै डोज लिनुपर्छ।

ओमिक्रोनका लक्षणहरू हल्का हुन्छन्
सिंगापुरको स्वास्थ्य मन्त्रालयका अनुसार ओमिक्रोनमा धेरै जसो घटनाहरूमा हल्का लक्षणहरू छन् र हाल यस संस्करणबाट मृत्युको कुनै रिपोर्ट गरिएको छैन। घाँटी दुख्ने, थकान र खोकी जस्ता सामान्य लक्षणहरू मात्र देखिएका छन्। दक्षिण अफ्रिकामा युवाहरू बढी सङ्क्रमित भएको समाचारमा मन्त्रालयले जनसंख्यामा बढी सङ्क्रमण फैलिएका कारण यस्तो भएको हुन सक्ने बताएको छ ।

ओमिक्रोनको फैलावटका कारण अस्पतालमा अन्य रोगबाट धेरै मानिस संक्रमित हुन सक्ने र अस्पतालमा पनि यो प्रकारको संक्रमण भएको हुनसक्ने सम्भावना रहेको छ । तर, रोगको गम्भीरताबारे अहिले नै केही भन्न सकिन्न । दक्षिण अफ्रिकाका स्वास्थ्य विज्ञहरूका अनुसार यस प्रकारका अस्पतालमा भर्ना भएका व्यक्तिहरू एक वा दुई दिनमा डिस्चार्ज भएका छन्। सिंगापुरको स्वास्थ्य मन्त्रालयले पिसिआर परीक्षण ओमिक्रोन लगायत कोभिडको कुनै पनि प्रकार पहिचान गर्न प्रभावकारी भएको बताएको छ। त्यसकारण, यसलाई फैलिनबाट रोक्नको लागि परीक्षण धेरै महत्त्वपूर्ण छ।

Related Articles

Back to top button