vada
International

चिनियाँ सेनालाई युद्धका लागि तयार रहन राष्ट्रपतिले दिए आदेश

चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङले आफ्ना सेनालाई युद्धका निम्ति तयारी अवस्थामा रहन निर्देशन दिएका छन् । राष्ट्रपछि सीले मंगलबार एक आदेश जारी गर्दै दृढताका साथ देशको सम्प्रभुताको रक्षा गर्न निर्देशन दिएका छन् ।

राष्ट्रपति सी ले यो आदेश संसद सत्रको क्रममा पिपल्स लिबरेशन आर्मी (पीएलए) र पिपल्स आर्म्ड पुलिस फोर्सको प्रतिनिधिको पूर्ण बैठकमा भाग लिने बेला दिएका हुन् ।

चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी (सिपिसी) का महासचिव तथा करिब २० लाख सैनिकका सेना प्रमुख सीले सीमामा तनाव बढिरहेको र थुप्रै देश मिलेर चीनलाई निशाना बनाउन तयारी गरिरहेकोले सेनाले खराब स्थितीका लागि तयार रहनुपर्ने बताएका छन् ।

जिनपिङको भनाई उद्धृत गर्दै समाचार एजेन्सी सिन्ह्वाले भनेको छ, ‘सेनाले सबैभन्दा खराब स्थितीको कल्पना गरेर, त्यसबारे सोचेर युद्धका लागि आफ्नो तयारी र प्रशिक्षणलाई बढाउनुपर्छ र विभिन्न जटिल परिस्थितीसँग तुरुन्त र प्रभावकारी तरिकाले जुध्नुपर्छ । साथै, पूरा दृढताका साथ राष्ट्रिय सम्प्रभुता, सुरक्षा र विकास सम्बन्धि हितको रक्षा गर्नुपर्छ ।’

जिनपिङको यो टिप्पणी लद्दाखमा भारत र चीनबीच करिब २० दिनदेखि जारी गतिरोधको पृष्ठभूमिमा आएको हो । पछिल्लो समय लद्दाखलगायत केही सीमाक्षेत्रमा भारतीय सेनासँग तनाब बढिरहँदा चिनियाँ राष्ट्रपतिले यस्तो आदेश दिएका हुन् । गत मार्चयता चिनियाँ सेना र भारतीय सेनाबीच कैयौँ पटक भनाभन र झडप समेत भएको छ । यसबीचमा चिनियाँ सेनाले सीमाक्षेत्रमा बंकर बनाउने तयारी गरेको छ भने भारतीय सेनाले गस्ती बढाएको छ ।

चिनियाँ सरकारी सञ्चार माध्यमका अनुसार सीले भने, ‘यो महामारी रोकथाम र नियन्त्रण संघर्ष राष्ट्रिय रक्षा र सैन्य सुधारको लागि एक व्यावहारिक परीक्षण हो । यसले सुधारको प्रभावकारितालाई पूर्णरुपमा समाहित गर्दछ र सुधारका लागि नयाँ आवश्यकताहरू पनि पुर्‍याउँछ ।’

‘यो कदम, यदि प्रमाणित भयो भने, विमान वाहकलाई चिन्ह लगाईनेछ, डिसेम्बरमा कमिसन गरिएको र पछि रखरखावको लागि शिपयार्डमा फर्केपछि पहिलो यात्रा पाँच महिनामा हुनेछ,’ एक सरकारी मिडिया रिपोर्टले भने ।

देशको सार्वभौमसत्ता रक्षाका लागि खराब अवस्थाको सामना गर्न तयार रहन उनले आदेश दिए । चिनियाँ सत्तारुढ कम्युनिस्ट पार्टीका नेता सीले सेनालाई खराब अवस्थाबारे सोच्ना पनि भनेका छन् ।

चीनले गत साता वार्षिक ६.६ प्रतिशत रक्षा बजेट वृद्धि गरेको छ । पीएलएका प्रवक्ता विय कियानले चीनको आर्थिक विकास र सैन्य विकासको ध्यान रहेको र आर्थिक विकासको समन्वयमा राष्ट्रिय सुरक्षाको विकास गर्नुपर्ने बताएका छन् ।

Related Articles

Back to top button